AT89S53-24AC
Microchip Technology
Product No:
AT89S53-24AC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 89S
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V