Home / Microcontrollers / AT90USB1287-16AUR
minImg
AT90USB1287-16AUR
Microchip Technology
Product No:
AT90USB1287-16AUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
64-TQFP (14x14)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 48
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-TQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series AVR® 90USB
Package / Case 64-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V