AT91M40400-33AC
Microchip Technology
Product No:
AT91M40400-33AC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
100-TQFP (14x14)
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM7®
Speed 33MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Program Memory Type ROMless
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 32
Peripherals WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series AT91SAM
Package / Case 100-TQFP
Core Size 16/32-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Program Memory Size -
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V