Home / Memory / AT93C57-10PC-2.7
minImg
AT93C57-10PC-2.7
Microchip Technology
Product No:
AT93C57-10PC-2.7
Description:
IC EEPROM 2KBIT 3-WIRE 2MHZ 8DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 2 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface 3-Wire Serial
Memory Organization 256 x 8, 128 x 16
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Memory Size 2Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V