Home / Memory / AT93C66-10PC-2.5
minImg
AT93C66-10PC-2.5
Microchip Technology
Product No:
AT93C66-10PC-2.5
Description:
IC EEPROM 4KBIT 3-WIRE 2MHZ 8DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 2 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface 3-Wire Serial
Memory Organization 512 x 8, 256 x 16
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Memory Size 4Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V