ATCA-03-231M-V
Abracon LLC
Product No:
ATCA-03-231M-V
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
FIXED IND 230UH 2A 108 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.945" L x 0.453" W (24.00mm x 11.50mm)
Product Status Active
Ratings -
DC Resistance (DCR) 108mOhm Max
Inductance 230 µH