ATF13-08PD-BM11
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
ATF13-08PD-BM11
Description:
BOARD MOUNT HEADER, RIGHT ANGLE,
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.917" (23.29mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Industrial
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series BoardLock™ AT
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Brown
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)