ATM13-12PC-BM04
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
ATM13-12PC-BM04
Description:
CONN HEADER R/A 12POS
User Guide
Insulation Height 1.303" (33.10mm)
Ingress Protection IP67
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series BoardLock™ ATM
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)