ATMEGA16A-AU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA16A-AU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
In Stock : 1368
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V