ATMEGA16A-MUR
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA16A-MUR
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Product Status Active
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V