ATMEGA32-16PU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA32-16PU
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
In Stock : 9725
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 40-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V