ATMEGA48-20MUR
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA48-20MUR
Package:
32-VQFN (5x5)
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 23
Product Status Active
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V