ATMEGA8-16AU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA8-16AU
Package:
32-TQFP (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 23
Product Status Active
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 32-TQFP
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V