Home / TVS Diodes / ATV06B180J-HF
minImg
ATV06B180J-HF
Comchip Technology
Product No:
ATV06B180J-HF
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.55A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V