Home / TVS Diodes / ATV06B260J-HF
minImg
ATV06B260J-HF
Comchip Technology
Product No:
ATV06B260J-HF
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
In Stock : 2122
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.25A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V