Home / TVS Diodes / ATV15C401JB-HF
minImg
ATV15C401JB-HF
Comchip Technology
Product No:
ATV15C401JB-HF
Description:
TVS DIODE 400VWM 648VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 447V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 648V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V