Home / TVS Diodes / ATV50C180JB-HF
minImg
ATV50C180JB-HF
Comchip Technology
Product No:
ATV50C180JB-HF
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 171.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V