Home / Microcontrollers / ATXMEGA16A4U-CNR
minImg
ATXMEGA16A4U-CNR
Microchip Technology
Product No:
ATXMEGA16A4U-CNR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
49-VFBGA (5x5)
Description:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLSH 49VFBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 32MHz
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 34
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 49-VFBGA (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® XMEGA® A4U
Package / Case 49-VFBGA
Core Size 8/16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V