Home / Microcontrollers / ATXMEGA16A4U-MHR
minImg
ATXMEGA16A4U-MHR
Microchip Technology
Product No:
ATXMEGA16A4U-MHR
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44VQFN
In Stock : 21664
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Core Processor AVR
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Product Status Active
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® XMEGA® A4U
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8/16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V