Home / Microcontrollers / ATXMEGA32A4U-AUR
minImg
ATXMEGA32A4U-AUR
Microchip Technology
Product No:
ATXMEGA32A4U-AUR
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Core Processor AVR
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Product Status Active
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® XMEGA® A4U
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8/16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V