AU02ZC223KA72A
KYOCERA AVX
Product No:
AU02ZC223KA72A
Description:
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series AU
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.022 µF