AU05YC475KA72A
KYOCERA AVX
Product No:
AU05YC475KA72A
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series AU
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF