AV1921E724Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Product No:
AV1921E724Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
In Stock : 126
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 500,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series AV19
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 250 V