Home / Varistors, MOVs / AV20K2220122NIR1
minImg
AV20K2220122NIR1
Bourns Inc.
Product No:
AV20K2220122NIR1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Capacitance @ Frequency 7000 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Series AV
Energy 8J
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 20 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 26 V