AV2220000Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Product No:
AV2220000Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
In Stock : 163
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.20mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series AV22
Type Anti-Vandal
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 250 V