Home / DC DC Converters / AV60C-048L-033F15
minImg
AV60C-048L-033F15
Artesyn Embedded Power
Product No:
AV60C-048L-033F15
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active High
Series AV60C (150W)
Power (Watts) 50 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 9-DIP Module, 1/2 Brick
Efficiency 81%