Home / DC DC Converters / AVD75-48S1V2B-6L
minImg
AVD75-48S1V2B-6L
Artesyn Embedded Power
Product No:
AVD75-48S1V2B-6L
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 75W
User Guide
Operating Temperature -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 1.2V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 25A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series AVD75 (75W)
Power (Watts) 75 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/16 Brick
Efficiency 84%