AVO75-48S3V3-4
Artesyn Embedded Power
Product No:
AVO75-48S3V3-4
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.9mm x 8.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 20A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series AVO75 (75W)
Power (Watts) 75 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 91%