Home / Fixed Inductors / AWVS00505020150M00
minImg
AWVS00505020150M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00505020150M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
2020
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2020
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 190mOhm
Inductance 15 µH