Home / Fixed Inductors / AWVS00808040470T00
minImg
AWVS00808040470T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00808040470T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 160mOhm
Inductance 47 µH