AXLH272P040EL
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AXLH272P040EL
Description:
CAP ALUM 2700UF 40V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Applications High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia x 1.693" L (20.00mm x 43.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.535 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 32mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series AXLH
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 10.1 A @ 5 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2700 µF