AXN1400115S
Panasonic Electric Works
Product No:
AXN1400115S
Description:
CONN HDR/SCKT 40POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.329" (8.35mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series P8
Mfr Panasonic Electric Works
Pitch 0.031" (0.80mm)
Connector Type Header and Socket
Features Board Guide, Solder Retention
Mated Stacking Heights 11.5mm