AZ165-3C-220A
American Zettler
Product No:
AZ165-3C-220A
Manufacturer:
American Zettler
Description:
POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style Plug In
Coil Current 5.5 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 14.4 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 66 VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ165
Operate Time 25 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cerium (AgCe)
Coil Voltage 220VAC
Must Operate Voltage 176 VAC