AZ21501-1AE-110AEF
American Zettler
Product No:
AZ21501-1AE-110AEF
Manufacturer:
American Zettler
Description:
50A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 46.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.36 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 33 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ21501
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 110VAC
Must Operate Voltage 82.5 VAC