AZ21501-1CE-12AEF
American Zettler
Product No:
AZ21501-1CE-12AEF
Description:
50A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 444.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 27 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Insulation Class F
Series AZ21501
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9 VAC