AZ2160-1A-12DEF
American Zettler
Product No:
AZ2160-1A-12DEF
Manufacturer:
American Zettler
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 77.4 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 155 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ2160
Operate Time 12 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC