AZ2160-1A-15DEF
American Zettler
Product No:
AZ2160-1A-15DEF
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 58.6 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 256 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.5 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage 15VDC
Must Operate Voltage 10.5 VDC