AZ2160-1CE-12DEF
American Zettler
Product No:
AZ2160-1CE-12DEF
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 77.4 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 155 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC