AZ2160-1CE-15DEF
American Zettler
Product No:
AZ2160-1CE-15DEF
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 58.6 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 256 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.5 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Voltage 15VDC
Must Operate Voltage 10.5 VDC