AZ2250-1C-12D
American Zettler
Product No:
AZ2250-1C-12D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 77.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 155 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ2250
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC