AZ2250-1C-24DE
American Zettler
Product No:
AZ2250-1C-24DE
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 36.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 660 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC