AZ2250-1C-48DE
American Zettler
Product No:
AZ2250-1C-48DE
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 18.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.56 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC