AZ2270-1A-12D
American Zettler
Product No:
AZ2270-1A-12D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect
Coil Current 77 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 155 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ2270
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC