AZ2270-1AE-70DE
American Zettler
Product No:
AZ2270-1AE-70DE
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect
Coil Current 27 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 7 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 70VDC
Must Operate Voltage 52 VDC