AZ2270-1CT-12AEF
American Zettler
Product No:
AZ2270-1CT-12AEF
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect
Coil Current 480 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 25 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 10.2 VAC