AZ22801-1AE-110AEF
American Zettler
Product No:
AZ22801-1AE-110AEF
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 46.6 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 2.36 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 33 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ22801
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 110VAC
Must Operate Voltage 82.5 VAC