AZ22801-1C-12AEF
American Zettler
Product No:
AZ22801-1C-12AEF
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 444.4 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 27 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ22801
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9 VAC