AZ2700-2A-220A
American Zettler
Product No:
AZ2700-2A-220A
Manufacturer:
American Zettler
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 10 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 22 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 33 VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ2700
Operate Time 30 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 220VAC
Must Operate Voltage 176 VAC