AZ2704-2A-110DW
American Zettler
Product No:
AZ2704-2A-110DW
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 17.5 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 6.3 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 5.5 VDC
Coil Insulation Class B
Series AZ2704
Coil Voltage 110VDC
Must Operate Voltage 82.5 VDC