AZ2704-2A-12DWF
American Zettler
Product No:
AZ2704-2A-12DWF
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 160 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 75 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ2704
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC